- STANDBY.DK - https://standby.dk -

Amerikanske piloter skal have lov at fortsætte til 65

Endnu har USA ikke gennemført en ændring, som gør det muligt at fortsætte til de bliver 65 år, men forleden blev sagen igen rejst i Kongressen, og en løsning synes nær.

I går foreslog en senator i den amerikanske kongres, at der nu kommer fart på beslutningen om, at civile amerikanske piloter kan fortsætte til de er 65, under forudsætning af, at der er mindst èn pilot i cockpittet under 60 år.



FAA, der administrerer loven, er klar til at følge reglerne i andre lande, men det kommer til at tage tid. “Det bliver sværere og sværere at kæmpe imod flyselskaberne og piloternes ønsker i tak med, at piloters helbredstilstand er langt bedre end før i tiden, når de var modne til pension ved 60-års alderen,” sagde adm. direktør i FAA Marion Blaker.



ICAO standarder skal også gælde i USA, men det kan godt vare et år eller to, fastlog hun i juli.



Nu ser det ud til, at Kongressen speeder op. Mange amerikanske piloter som nærmer sig pensionsalderen har allerede søgt om forlængelse.

Skrevet af