- STANDBY.DK - https://standby.dk -

Flere krydstogt-turister i 2006

Flere passagerer og en stigning i antallet af krydstogtsturister, der begynder eller afslutter deres sørejse i København.

København er igen i år Nordeuropas største krydstogtsdestination. København får i år besøg af 282 krydstogtsskibe.

Det er samme antal som sidste år, men skibene, der besøger hovedstaden i år er typisk større og har flere passagerer med. 390.000 krydstogtturister kommer til byen sammenlignet med 360.000 sidste år.

Det gør København til Nordeuropas største krydstogtsdestination. Mere end hvert tredje skib har turnaround i København dvs. hovedstaden er der, hvor passagerne begynder eller afslutter deres sørejse. I år får København 110 turnarounds.

Det er en stigning på 18 procent i forhold til sidste år. Salgs- og marketingsdirektør Ole Andersen fra Wonderful Copenhagen er ikke i tvivl om, hvad det stigende antal turnarounds betyder for København:

”At være den destination, som passagererne rejser ud og hjem fra giver os mulighed for at give dem nogle ekstra oplevelser i København. En krydstogtturist, der starter eller slutter sin rejse i København generelt bruger tre gange så mange penge i byen som en krydstogtturist, der bare er på gennemfart. En del af byens omsætning bliver bl.a. skabt via de hotelovernatninger, som passagererne har i København, før de går ombord på skibet, eller efter at de har været på krydstogt. Alt i alt giver krydstogtturismen en samlet omsætning til byen på omkring 700 millioner kr. om året,” siger Ole Andersen.

Sidste år havde Københavns hoteller ca. 180.000 overnatninger forbundet med krydstogt. Ud fra de anmeldte anløb og det forbookede passagertal forudser Wonderful Copenhagen ca. 215.000 krydstogtovernatninger i København i 2006 – en stigning på 18 procent.

Arbejdet med at tiltrække krydstogtsturister til København sker gennem Cruise Copenhagen Network, der bl.a. har som mål at få flere turnarounds til København. I netværket ser man meget positivt på udviklingen. Ikke blot fordi der nu kommer flere passagerer og turnarounds, hvor passagererne lægger flere penge i byen end hvis de blot kommer på besøg en dags tid. Men også fordi der generelt er voksende efterspørgsel på krydstogter på mere nordlige breddegrader.

Skrevet af