Ifølge flere radiostationer er en skovbrand nær havnebyen Kalamata i det sydlige Grækenland ude af kontrol. 300 danske turister opholder sig i området
Flammerne har allerede ødelagt adskillige huse i forskellige byområder på bjerget Taygetos øst for Kalamata. I det knastørre vejr rykker skovbranden frem over en flere kilometer bred front, skriver ekstrabladet.dk.
Røgen kunne ses på mange kilometers afstand og spredte sig ud over bugten ved Messina i den sydlige ende af Peloponnes. Flere landsbyer er evakueret, og det græske civilforsvar betegner situationen som ‘meget farlig’.
Rejsebureauet Apollo har i øjeblikket 300 gæster på Peloponnes, men kun otte i byen Kalamata og salgschef Kevin Knudsen tager situationen med ro:
”På nuværende tidspunkt er branden 30 minutters kørsel fra byen, og det er kun røgen, gæsterne kan se. Derfor er der ikke behov for at evakuere endnu. Vi holder gæsterne orienteret, men indtil videre fortsætter vi som normalt”, siger han til ekstrabladet.dk.