Bookingløsningen ’Amadeus Cruise’ sparer både tid og penge samtidig med, at den sammenkobler et stort antal rejsebureauer og krydstogtsselskaber.
Den stigende interesse for krydstogter stiller stadigt stigende krav til de krydstogtsselskaber, der selv håndterer bookingerne.
I dag foretages de fleste bookinger pr. telefon, hvilket er både besværligt og tidskrævende. I ’Amadeus Cruise’ kan bestilleren af rejsen se kahytbilleder, oversigtskort samt tilgængelighed takket være direkte opkobling til krydstogtsselskabernes databaser. Grænsefladen bygger på ”klik og træk” og er yderst brugervenlig.
Der findes bl.a. et værktøj, der gør det betydeligt nemmere at sammenligne forskellige tilbud. ’Amadeus Cruise’ er gratis og kan benyttes af alle, der anvender Amadeus’ globale distributionssystem.