Aktien steg 5,3 procent, da flyselskabet bekræftede, at der er sendt brev til kabinepersonalet om sparekrav, som ikke har noget at gøre med de løbende forhandlinger. Take Off fortæller her, hvilke muligheder de ansatte har ifølge brevet, der giver dem tre
“Kære kollega i kabinen. Desværre må vi konstatere – med deraf følgende trafikreduktioner – der betyder, at vi har en overtallighed af Cabin Crew i Danmark, som forventes at række helt ind i 2011.”
Sådan indledes det brev som basechef Niels Henrik Hansen har sendt til det danske kabinepersonale i SAS. Derefter opridses en række muligheder, og det pointeres, at hvor stor overtalligheden er vides endnu ikke.
Nu gælder det i første omgang frivillige ordninger, og dem er der fire muligheder af.
De ansatte kan vælge orlov fra november i år til 30. april 2011 i håb om, at der så er mere brug for personale. Hvis der fortsat er overtallighed til den tid, bliver det opsigelser.
Frivillig opsigelse med udgangen af november. Almindelig opsigelsesperiode. Fra tre til seks måneder. Efter ni års tjeneste op til et halvt års opsigelse.
Speciel overgangsordning for de 55 til 60-årige, som overgår til en fond med halvdelen af den aktuelle løn og pension.
Endelig er der en gruppe, som kan vælge et afgangsvederlag efter minimum syv års senioritet og en maksimum alder på 50 år. De tilbydes fra 9 til 12 måneders løn.
Hvis man er interesseret skal der svares inden 18. oktober.
Aktionærerne belønnede initiativet med, at der overhovedet sker noget, med en stigning i går på 5,3 procent på børsen i København.
-ejv