Det kommende store kongrescenter i København vil give en øget omsætning på ca. 450 mio. kr. om året, anslår Wonderful Copenhagen. Centret får også Nordens største hotelkompleks med 1.300 værelser.
Onsdagens nyhed om, at Arp-Hansen Hotel Group i 2010 åbner et kongrescenter i København, modtages med glæde af Wonderful Copenhagen.
Centret, med plads til 4.000 mennesker, kan ifølge WoCo kan bringe København tilbage på listen over verdens ti mest benyttede kongresbyer.
Som omtalt på Take Offs hjemmeside i går, placeres det ca. 2 milliarder kr. dyre Copenhagen Downtown Congress Center på Kalvebod Brygge på en del af DSB’s nuværende areal. Arp-Hansen har købt grunden af DSB.
Centret, der også får Skandinaviens største hotelkompleks med tre hoteller og 1.300 værelser, bliver et supplement til Bella Center og styrker byens position i den skærpede konkurrence om lukrative internationale konferencer og kongresser, noterer WoCo.
”Vi har i årevis peget på, at København havde brug for et nyt kongrescenter med en central placering. Derfor er vi meget glade for, at Arp-Hansen søsætter dette projekt,” siger WoCo’s adm. direktør Lars Bernhard Jørgensen.
Ifølge udregninger fra WoCo vil Copenhagen Downtown Congress Center på få år generere en omsætning på godt 450 mio. kroner til samfundet.
København havde sidste år 83 kongresser, det samlede deltagerantal på ca. 66.000 gav 248.000 overnatninger, svarende til en samfundsøkonomisk omsætning på 620 mio. kroner.