- STANDBY.DK - https://standby.dk -

Danske passagerer betaler mindre for business class

Selvom business class er en dyr fornøjelse, er priserne i Skandinavien cirka 25% billigere, end hvad British Airways’ passagerer i fx Tyskland og England betaler for præcis samme tur.

”Salget fra Danmark af business class-billetter til vores langruter går fantastisk; der er tilfælde, hvor vi ikke kan skaffe nok sæder til det skandinaviske marked, som i øvrigt betaler mindre, end hvad en billet til samme flyvning sælges til i Tyskland, England, Mellemøsten osv.,” siger Sam Heine, afgående skandinavisk chef for British Airways.



Priserne, som er til rådighed, afhænger af udbud og efterspørgsel – og konkurrencen er hård på de skandinaviske markeder mellem de store flyselskaber.

”Der kan være fra 15 til 35% forskel på et sæde på samme fly, afhængig af destinationen og hvilken prisklasse, man har fået booket,” siger Sam Heine.



USA er mest sælgende oversøiske destination for de danske BA-passagerer.

Mens der kun er fem destinationer i USA direkte fra København (Atlanta, Chicago, New York, Seattle og Washington DC), flyver British Airways direkte fra London til 22 byer i USA. Alene til New York har BA ti afgange på hverdage, ligesom der er tre daglige til Boston, Chicago og Los Angeles.



HB

Skrevet af