Med ny distributionsaftale mellem Easyjet og reservationssystemerne Amadeus og Galileo vil Europas næststørste lavprisselskab øge sin del af de ca. 90 milliarder dollars, der bruges årligt på forretningsrejser inden for Europa.
Aftalen betyder, at forretningsrejsebureauer kan se, booke og sammenligne Easyjet med andre flyselskabers i bureauernes GDS-system.
Det er ifølge Easyjet første gang, at et stort europæisk lavprisselskab gør sine rejser tilgængelige hos en GDS-udbyder.
Ca. 20 % af Easyjets omsætning kommer i dag fra erhvervsrejsende.
Via Amadeus og Galileo kan rejseagenterne booke Easyjet via deres sædvanlige bookingsystem – og tilføje et salgstillæg på linje med det tillæg, der tilføjes ikke-internet-salg såsom telefon- og lufthavnssalg.
David Jones, vicepræsident, Commercial, Amadeus:
“Vi har udviklet en løsning, der forbinder GDS direkte til de billetløse flyselskaber, hvilket gør dem i stand til at distribuere deres rejser effektivt gennem GDS.”
Easyjet bliver tilgængelig i Amadeus i denne måned – mens det først kan bookes gennem Galileo næste år.