Indførelse af nyt billetsystem er vanskeligere end forudset, erkender Air Greenlands koncernchef.
Air Greenlands kunder er godt irriterede over det ny billetsystem, som trådte i kraft 1. oktober.
Det nye system betyder, at man skal betale sin billet samtidig med at den bestilles. Det nye system har meget strenge krav om aflysning af rejsen. Hvis passageren ikke møder til afgang, mistes billetten og pengene er tabt – hvis man ikke senest to timer før afgang har ændret eller afbestilt sin rejse, skriver den grønlandske avis Sermitsiaq.
Passagerer, der skal videre til provinsen fra København eller den modsatte vej, skal indtil videre veje ind igen i København. De er irriterede over, at Air Greenlands og SAS’ systemer ikke kan fungere sammen.
Og EuroBonus-kunder har problemer med at få billetter, fordi SAS i en periode ikke har kunnet reservere pladser på Air Greenlands nye system.
”Vi har desværre ikke haft mulighed for at forudse alle konsekvenserne af så omfattende et system-skifte. Der er trods alt ikke bare ét system, men 11 systemer der her er blevet indført,” siger Michael Binzer til avisen.