Fik guld i international Direct Marketing Associations årlige prisuddeling i Chicago for kampagnen til EuroBonus kunder.
“Med hele to flotte internationale priser har vi virkelig sat SAS Marketing eftertrykkeligt på landkortet i den danske marketingbranche.”
Sådan kommenterer salgs- og marketingdirektør Lars Bording (foto) , at SAS vandt både en guld og en sølvpris ved den amerikanske direct marketing ECHO Awards prisuddeling i nat i Chicago, hvor der var 1124 kampagner at vælge imellem.
Det blev til guld for “EuroBonus op-og nedgraderingskampagne”. Den blev en så stor succes, at den nu er gjort permanent. Den oplyser i klar tekst om fordele ved at rykke op og det modsatte ved at rykke ned. Det blev til guld i kategorien bedste kampagne for kundeloyalitet (SAS og Gekko).
Economy Extra fik til gengæld sølvprisen med fokus på kunder på Economy med tilbud om dobbelt bonus point ved at gå op til Extra.