Ifølge det græske forsvarsministerium var de fleste passagerer ved gårsdagens flyulykke ”dybfrosne”, da de blev bjærget.
Obduktionerne af de omkomne viser, fortæller ministeriet, at de bjærgede lig var dybfrosne ved styrtet, der i går kostede 121 mennesker livet.
Flyulykken betegnes af myndighederne stadig som et mysterium. Oplysninger før styrtet, samt meldinger fra to jagerfly, som blev sendt i luften for at få kontakt med passagerflyet, tyder på at et massivt tryktab i kabinen, samt problemer med iltforsyningen, kan have været medvirkende faktorer til ulykken. Ifølge græske medier gættes der på, at problemerne med iltforsyningen kan have medført, at giftige gasarter er lukket ind i kabinen.
Flyet, en Boeing 737 fra Helios Airways, var på vej fra Larnaca via Athen til Prag, styrtede ned tæt ved Athen i går eftermiddags. Ifølge de græske efterforskningsmyndigheder er det udelukket, at ligger en terrorhandling bag katastrofen.
I Skandinavien flyver Helios kun på Norge, hvor der i øjeblikket transporteres chartergæster fra bl.a. Bergen og Tromsø.