SAS ønsker fortsat at blive hovedejer af Estonian Air, selv om koncernen skal sælge ud af airBaltic.
Selv om SAS nu skal sælge ud af sin 47,2 procent store ejerandel af det latviske airBaltic, vil koncernen stadig operere i Baltikum. Det skriver Boarding.no.
”Vores strategi i Estland er fortsat at blive majoritetsejer, men det afhænger af hvad den estiske regering vil, siger Sture Stølen, som er chef for “investor relations” i SAS-koncernen.
SAS er i dag hovedaktionær med 49 procent af aktierne i Estonian Air, regeringen i Estland sidder på 34 procent og investeringsbanken Cresco på 17 procent.
Estonian Air fik i 2007 et underskud på 52 millioner estiske “kroons” (3.3 millioner euro) ud af en omsætning på 1.4 milliarder “kroons”.
Selskabet har i dag en flåde bestående av Boeing 737 -300 og 500, samt Saab 340, plus to Bombardier CRJ i bestilling – sidstnævnte skulle være en del af SAS-ordren på 27 fly.