Forbavsende afslappet modtagelse af SAS ledelsens beslutning om at skære arbejdspladser væk i København.
“SAS er arbejdsgiver og leder og fordeler arbejdet, som de finder bedst. Det er noget som CAU som forening ikke har nogen indflydelse på !”
Sådan skriver bestyrelsen på kabinepersonalets hjemmeside efter meddelelsen om, at der vil ryge arbejdspladser i København til den danske del af SAS. Primært på ruterne mellem de tre skandinaviske hovedstæder.
En bemærkelsesværdig reaktion efter dage med en strejke som har berørt 65.000 passagerer og kostet 100 mio. kr.
“Bestyrelsen beklager, hvis det skulle være korrekt, at der skal flyttes arbejdspladser og har svært ved at tro, at SAS skulle vælge at træffe så vidtgående beslutninger på et så tyndt grundlag. SAS Danmark går rigtig godt, vores indtjening og vores overskud stiger,” hedder det også i medlemsmeddelelsen..
Bestyrelsen har tilsyneladende ikke opdaget, at strategirapportens offentliggørelse er udsat en måned på grund af de danske strejker. Det nævnes op hjemmesiden, at den kommer om få dage.
Det gør den ikke, den kommer midt i juni. Samtidig siger SAS koncernchef Mats Janson til svensk presse , at beslutningen er taget, og konsekvenserne vil blive indarbejdet i løbet af tre til seks måneder.
Læs også kommentaren i dag i Lunch.