- STANDBY.DK - https://standby.dk -

My Travel følger i SAS spor i Afrika

For mange år siden fik SAS tilladelse til at mellemlande i Kenya på vej til Sydafrika. Senere blev tilladelsen inddraget igen, men nu gentager My Travel på vej til Cape Town.

Flytilladelserne i Afrika faldt efter mange kriterier i sin tid. Det var i hvert fald ikke open skies. SAS fik lov at flyve rute til Nairobi og videre til Johannesburg. På grund af de politiske spændinger blev den tilladelse senere inddraget. Og endnu senere holdt SAS helt op med ruteflyvning til Afrika.



Nu kommer My Travel med en minikopi til vinter, idet selskabet har fået lov at mellemlande med charterfly på vej til Johannesburg i badebyen Mombassa med første flyvning 21. november. Priserne starter ved 9.000 kr. for fly og hotel i to uger. For bare 11,999 kr. kan man få flyrejse, fem dages safari i Tsavo National Park og ni dage på hotel.



Det ligner et af vinterens mest spændende chartertilbud.

Skrevet af