- STANDBY.DK - https://standby.dk -

Tyske vine er langt bedre end deres rygte

Brandstrup Travel vil etablere vinrejser som et selvstændig selskaber med appel til folk, der gerne vil have oplevelser og sætter pris på gode vin og god mad.

Danskerne er et af de folkeslag, der drikker mest vin og kravet om kvalitet stiger. Det vil Brandstrup Travel fokusere noget mere på. Med 25 års erfaring i branchen er tiden inde til at gå videre og stifte Brandstrup Vinrejser, som senere skal være et selvstændigt selskab.



“Tysk vin har et ufortjent dårligt ry i Danmark. Vi vil præsentere et par af de huse, der har nogle virkelige klassevine. Derudover vil der på turene blive rig lejlighed til at smage forskellige Alsace-vine og regionens specialiteter,” fortæller Per Brandstrup.



I løbet af få uger dukker tilbud om de første rejser op centreret omkring en uge på Deutsche Weinstrasse og i Alsace.

Skrevet af