Langsommeligheden i bl.a. det danske udenrigsministerium efter flodbølgerne betød, at Nordens største charterflyselskab evakuerede mere end dobbelt så mange skandinaviske gæster som de officielle SAS-fly.
Auktion på rejsemesse i Bella Center støtter
Mens der gik hele fire dage inden det officielle Danmark kom på vingerne efter flodbølgerne, fik MyTravel Airways evakueret knap 4.200 gæster fra katastrofeområderne. Det viser en opgørelse fra Nordens største charterflyselskab.
I forbindelse med evakueringen fra Phuket og Sri Lanka gennemførte MyTravel Airways 12 flyvninger til Skandinavien fra 27. december (dagen efter katastrofen) til 3. januar. I perioden blev 4.173 gæster hentet ud. I tallene indgår 693 voksne og 15 børn fra Sri Lanka.
Til sammenligning hentede Finnair ca. 2.600 gæster i de berørte områder, mens SAS har oplyst, at det fløj ca. 1.600 skandinaver hjem på 24 fly. SAS-flyene blev først sendt af sted af bl.a. det danske udenrigsministerium fire dage efter katastrofen.
FEM SAVNEDE DANSKERE I GOD BEHOLD
Der er nu officielt otte danske omkomne, senest har retsmedicinere identificerede en 22-årig pige fra Skive på Sri Lanka.
Samtidig er det danske rigspoliti kommet i kontakt med fem danskere på listen over savnede, som dermed er 46. Det skyldes ifølge politiet enten, at personerne først nu har kontaktet pårørende, eller at rigspolitiet har fundet dem i Thailand. Fælles for dem er, at de ikke havde været i stand til at tænke den tanke, at nogle skulle være urolige for deres skæbne.
FORTSAT HÅRD KRITIK AF UDENRIGSMINISTERIET
Som omtalt på Take Offs hjemmeside i går, forsøgte Danmarks Rejsebureau Forenings direktør sammen med dele af rejsebranchen allerede efter Bali-bomben for to år siden at få et dansk kriseberedskab, men Udenrigsministeriet virkede ligeglad. Konsekvensen af den ligegyldighed mærkede tusinder af nødstedte danskere, skrev B.T. i går, efter flodbølgerne 2. juledag.
Som refereret sagde DRF’s direktør, Lars Thykier, onsdag til B.T., at rejsebranchen efter terrorbomben på Bali foreslog en fælles krisestab med Udenrigsministeriet, alarmcentraler, forsikringsselskaber og rejsebureauer. “Da Udenrigsministeriet hver gang sagde nej tak til den rolle, var der ikke så meget mere vi kunne gøre,” sagde han.
Lederen af ministeriets Borgerservice, ambassadør Karen Wermuth: “Vi havde et enkelt møde, men en enkelt alarmcentral ville hellere selv. Så brød det sammen. Vi har en forpligtelse til, at samarbejde med alle.”
Om Udenrigsministeriets sene evakuering af borgere efter katastrofen, sagde Karen Wermuth til B.T.’s journalist: “Vi skulle først have et overblik – kan du vel forstå!”
Rejsebranchens mest fremtrædende repræsentant, Star Tour Danmarks salgsdirektør Stig Elling, spørger i artiklen regeringen og udenrigsminister Per Stig Møller: ”Hvor var I, da vi havde brug for jer?”
Forleden medgav Udenrigsministeriets direktør, Friis Arne Petersen, at ministeriet har begået fejl. Regeringen har bebudet en undersøgelse af Udenrigsministeriets rolle i forbindelse med katastrofen – men det er ministeriet der skal undersøge sig selv!
SAMLER IND PÅ REJSEMESSEN I BELLA
I forbindelse med feriemessen i Bella Center i denne måned, gennemfører Travel Market og Bella Center en internetauktion til støtte for ofrene i Sydøstasien.
En række udstillere på messen og kunder hos Travelmarket har doneret rejser, der kan bydes på. Alle beløb for de solgte rejser går ubeskåret til Red Barnets arbejde i Sydøstasien.
Derudover vil der på messen blive samlet ind blandt publikum.
I øvrigt er det meget udskældte udenrigsministerium blandt udstillerne på feriemessen i Bella Center…