Det amerikanske flyselskab Continental Airlines har omringet København med betjening af Berlin og Hamborg samt snart også fra Stockholm – og til vinter øger selskabet på Oslo.
Det går fint for Skyteam-medlemmet i Oslo, hvor Continental fra vinterprogrammet øger fra tre til fire flyvninger mellem Oslo og Newark ved New York. ”Vi er meget tilfredse med udviklingen på Oslo-ruten,” siger direktør for Continental i Norge, Steve Knackstedt. 3. juni får selskabet direkte fly til USA fra Stockholm.
Efter SAS opgav mellem Oslo og Newark er Continental eneste selskab direkte mellem Norge og USA. Om sommeren flyves der dagligt fra Oslo til Newark, hvorfra Continental har 150 destinationer.
Ved uddelingen forleden af OAG Awards fik Continental for andet år i rap prisen som “Airline of the Year,” en award som bedste amerikanske flyselskab samt en for Bedste Business Class.