- STANDBY.DK - https://standby.dk -

Skandinavien i top med salg af tjenester

I følge en dugfrisk rapport fra Amadeus er skandinaviske og amerikanske rejsebureauer dem, der har mest succes med at uddanne personale og begrunde serviceafgifter over for kunderne

For at hjælpe den øvrige branche til bedre resultater har Amadeus kortlagt, hvordan rejsebureauerne kan øge indtægterne. I følge rapporten mener 34% af rejsebranchen, at de faldende indtægter på billetpriserne er den største udfordring i dag. Rapporten ’Catch the Fees’ viser, at provisionen på billetpriserne fra flyselskaberne på visse markeder er faldet fra ca. 10% i 90’erne til 0 i dag.

”Vi arbejder med rejsebureauer på lokalt og globalt plan og har udviklet en løsning, som kan fjerne problemet med faldende provision for hele branchen. Ved at følge anvisningerne i rapporten kan rejsebureauerne hæve indtægterne og øge salget”, siger Anders Bengtson, manager corporate & marketing communications.

Undersøgelser viser, at kunderne er villige til at betale for de tjenester, som de forstår værdien af. På dette område har rejsebureauerne i Skandinavien og USA været dygtige. Rapporten fra Amadeus indeholder anvisninger på, hvordan rejsebureauerne kan vende trenden:

Gennemføre et salgsprogram, hvor personalet uddannes i hvilke produkter, der giver den bedste fortjeneste – forklare de nye serviceafgifter for kunderne og begrunde afgifterne med god service -automatisere afgiftsprocessen for at undgå fejl og øge såvel effektiviteten som produktiviteten – identificere de serviceområder, som kunderne sætter størst pris på og er villige til at betale for. De serviceområder, som undersøgelsen peger på, er rejseplanlægning, separat hotelbooking, krydstogter og frequent flyer-reservationer.

Skrevet af