Warner Bros Entertainment og Universal Orlando Resort går sammen om at opføre en speciel Harry Potter Park I Orlando
I en fælles udtalelse hedder det, at ‘The Wizarding World of Harry Potter’, skal bygges i Universals Orlando Resort og skal rumme nogle af de bedst kendte elementer fra JK Rowlings bestseller bøger og Warner Bros filmene, herunder landsbyen Hogsmeade Den forbudte skov og Hogwarts Castle.
Parken er planlagt til at åbne i 2009 og vil rumme adskillige interaktive attraktioner og usædvanlige restauranter og forretninger. Der vil også komme helt nye muligheder for at bringe Harry Potter og andre personer fra eventyrene til live.
Britiske JK Rowlings seks Harry Potter bøger er solgt I mere end 325 millioner eksemplarer verden over, mens de fire film har indbragt USD 3,5 milliarder. Den femte film har premiere 13. juli og den syvende bog kommer på gaden den 21. juli.