Sky Europe mener, at Københavns Lufthavn hører til i den billege ende af lufthavne i Europa, og det er rigtigt, hvis man altså lige ser væk fra passagerafgiften til staten.
Den unge ledelse i SkyEurope er i København for at promote sig selv og for at forhandle med Københavns Lufthavn om en udvidelse af det nye lavprisselskab med base i Bratislava og status som dominerende lavprisselskab i Slovakiet, Ungarn og Polen.
I dag siger den unge direktør i spidsen for selskabet, Eryk Klopotowski, til Berlingske Tidende, “at vi skal vokse og København er et interessant sted” og “at en udvidelse kan ske gennem flere ruter og flere afgange.”
Endnu er dog intet besluttet, men prisniveauet i København afskrækker ham ikke. “København er fortsat en af de billigste lufthavne, og vi får en meget god service. Og vil flyve til hovedlufthavne, og det er Malmø ikke,” siger han.
Hvis man ser væk fra en afgift på 75 kr. til den danske stat er København langt ned på listen, hvad prisen for at benytte lufthavnen angår, men dog fortsat dyrere end både Oslo og Helsinki. Athen topper som den suverænt dyreste europæiske lufthavn.
Indtil videre kan man desværre ikke se væk fra passagerafgiften til staten.