Efter at forhandlingerne om afgiftssystemet i Københavns Lufthavn brød sammen i går, opfordrer Maersk Airs direktør, Finn Øelund, transportministeren til at gå ind i sagen.
Transportministeren bør inddrages, hvis striden om afgifterne i Københavns Lufthavn skal løses. Det mener Maersk Airs direktør, Finn Øelund, som kom med opfordringen, efter at forhandlingerne mellem lufthavnsledelsen, SAS og de øvrige flyselskaber tilsyneladende brød sammen på et møde mandag.
Dette møde var det seneste af en række møder, hvor lufthavnens afgiftssystem har været på dagsordenen. Striden går på, hvorvidt de planlagte afgiftsændringer favoriserer SAS. Det mener de øvrige selskaber, mens SAS truer med at flytte flyvninger væk fra Kastrup, hvis ikke afgifterne ændres. På mødet mandag fremlagde Københavns Lufthavn et kompromisforslag, der indebærer, at afgiftsændringerne først er fuldt gældende fra 2008. Finn Øelund afviser forslaget, og det han tror heller ikke, at SAS er villig til tilslutte sig forslaget.
(Jyllands-Posten, 3/5)