- STANDBY.DK - https://standby.dk -

USA har adgang til bankoplysninger

Hvis man rejser fra Europa til USA, får de amerikanske myndigheder via en belgisk virksomhed mulighed for at tjekke passagerernes bankdata. Lovgivningen stammer fra 11. september

Det er det belgiske pengeoverførselsfirma Swift, der netop har fået del i en særaftale indgået af EU og USA om deling af personoplysninger om borgere, der rejser fra EU til USA, skriver computerworld.dk.

Swift har i mange år været omdrejningspunktet for diskussioner mellem EU, som er meget forsigtig med hvilke personlige oplysninger, myndighederne skal have, og på den anden side USA, der er villige til at gå langt i forhold til databeskyttelsesreglerne.

For et år siden afslørede New York Times, at Swift i flere år havde sendt personlige bankdata om europæiske borgere til de amerikanske myndigheder. Det rejste en diskussion om, hvor langt man kan gå i forhold til terror-bekæmpelsen – og ikke mindst en diskussion om, hvordan sådanne følsomme oplysninger kunne tilfalde de amerikanske myndigheder uden de europæiske myndigheder var vidende om det.

Men nu får Swift altså lov til at fortsætte udleveringen af de følsomme data om europæere, der rejser til USA, fordi virksomheden skriver under på en principerklæring, der undtager Swift fra de europæiske databeskyttelsesregler. Det meddelte EU-kommissionen i går.

Skrevet af