Turister lægger $68 milliarder i USA

Det samlede antal besøgende for årets første syv måneder steg med godt 8% og de internationale gæster lagde i de første syv måneder 68 milliarder dollars i det store land – heraf 10,2 milliarder alene i juli.

Blandt de oversøiske turister, som ikke medregner Canada og Mexico, var der i juli en vækst på 10% i forhold til juli 2006. Væksten for de første syv måneder af året var 8%. Antallet af besøgende fra Vesteuropa steg med 13% i juli og 9% for de første syv måneder. 41% af vesteuropæerne kom fra England.

Der er to-cifrede væksttal for flere europæiske lande. Tyskland med 10%, Italien med 15%, Frankrig med 36%, Holland med 12%, Irland med 21% og Spanien med 25%.

Fra Asien var væksten fra Indien 37% og fra Kina 28%, mens der var en nedgang for japanske turister på 3%. Alligevel stod Japan for 54% af alle asiatiske turister.

Skrevet af