De første dage har ikke været nogen succes for Bangkoks nye kæmpelufthavn, Suvarnabhumi.
Op til weekenden måtte 6.700 stykker bagage efterlades på 20 flyvninger, både internationale og indenrigs.
Det automatiske bånd brød ned to gange, og lufthavnens personale måtte i gang med at sortere bagagen manuelt. Samtidig blev 30 soldater udkommanderet for at hjælpe.
Ingen flyvninger blev forsinket, og alle passagerer blev lovet at få bagagen samme dag de ankom, undtagen passagerer til Sydney i Australien.
Lufthavnen har været plaget af forsinkelser med bagagen siden dag ét, og lederen af bagagesystemet er som en konsekvens af det, flyttet til en anden post.
Lufthavnen er også belastet af rygter om to voldtægter. Rygter som afvises af Chotisak Asapaviriya, direktør for AoT (Airports of Thailand).
“Sikkerhedsfolk har undersøgt videooptagelser fra lufthavnen og ikke fundet noget mistænkeligt,” siger han.

STANDBY.DK Nyt om rejser

