I sidst uge deltog Københavns Lufthavn Routes’ Regional Asia i Macau i Kina. På konferencen mødtes repræsentanter fra flyselskaber og lufthavne for at drøfte nye ruter eller udvidelse af eksisterende.
“Routes Asia har udviklet sig fra et regionalt til et globalt forum. Flere store europæiske lufthavne var repræsenteret, et tydeligt tegn på den skærpede konkurrence mellem lufthavnene. Det asiatiske marked har den største vækst i verden,” siger ruteudviklingschef i Københavns Lufthavn, Ole Wieth Christensen, og tilføjer:
“Det er med til at gøre Københavns Lufthavn konkurrencedygtig og interessant, at vi kan tilbyde flyselskaberne et potentielt marked og lavt omkostningsniveau.”
“Ruteudvikling er langsigtet, hvor vi gennem analyser, dialog og partnerskab med flyselskaberne får gjort opmærksom på udviklingsmulighederne i København. Vi forventer konkrete resultater af vores indsats i løbet af året. De oversøiske ruter er med til at fastholde vores position som Skandinaviens hovedlufthavn, og Asien er et af vores særlige indsatsområder,” siger Ole Wieth Christensen.
Københavns Lufthavn oplyser ikke noget om, hvilke flyselskaber man mødtes med i Macau – udover Philippine Airlines.
I dag er Thai Airways og Singapore Airlines de to eneste asiatiske flyselskaber med rute til Københavns Lufthavn.
Thai Airways flyver dagligt til Bangkok – Singapore Airlines er tre gange om ugen i København.
Tagget med: Københavns Lufthavn Singapore Airlines Thai

STANDBY.DK Nyt om rejser

