274.000 rejser til Spanien i vinter

I de kommende uger flygter 20% af de danskere, der holder vinterferie, til Spanien. Det svarer til omkring 274.000. Heraf er de 52% 50 år eller mere.

 

Professor i branding af rejsemål og Spanien-ekspert Ana Maria Munar fra CBS, Handelshøjskolen i København, forklarer den danske glæde ved Spanien:

”Spanien betyder sol og varme, og det er netop, hvad vi hungrer efter. Ferielandet byder i dag på helårsturisme og moderne kultur-, kunst- og arkitekturoplevelser. Også avanceret gastronomi lokker os nordboer til de sydlige himmelstrøg”.

 

Spanien hitter især hos de ældre, mens kun 10% er under 30 år, men det overrasker ikke Ana Maria Munar:

”Der har siden 60’erne været en tradition blandt danskerne for at tage til Spanien. De ældre startede traditionen som unge, men rejser i dag primært for moderne kulturoplevelser, specielt i de større spanske byer, såsom Madrid og Barcelona. Men også golf- og kunstturisme er et trækplaster”.

Skrevet af Flemming Juul