Voldsomt fald i Londons turisme

De høje passagerskatter får gæsterne til at blive væk fra OL, beretter rejsebranchefolk til Den britiske kulturminister Jeremy Hunt 100 dage inden OL starter.

 

Rejsearrangørerne har konstateret et fald på 50% i antallet af gæster i tredje kvartal, som dækker perioden med OL, fortæller UK inbound CEO Mary Rance, der kalder resultatet ’skuffende’.

 

Hun fortæller, at bookingerne fra april til juni, herunder i perioden for dronning Elizabeth IIs 50 års jubilæum, er faldet med 25%.

 

"Det er klart, at passagerskatterne er en betydelig medvirkende faktor”, siger hun.

 

Branchen oplyser, at ankomsterne fra Australien er faldet 25% og der kommer 26% færre fra New Zealand.

 

Selv om antallet af ankommende fly stiger med 31% i juli og august, er der tilsvarende vækst i andre europæiske storbyer og i henvendelsen til kulturministeren understreger man, at årets 8% vækst i passagerskat bærer det afgørende ansvar.

 

Simon Buck, CEO for British Air Transport Association forklarer, at en familie på fire kan spare 200 pund – 1.800 kroner – ved at flyve til USA fra et andet land. Og det er der flere og flere, der gør.

Skrevet af Flemming Juul