Ulovlig sex og sorte penge på københavnske hoteller

Hvis man er interesseret i en god aftale og parat til at betale fra 100 kr. og opefter i en aftale med receptionspersonale om natten. kan en et nystartet Escort-firma til en hver tid få en aftale med en række københavnske hoteller.



Det afslører B. T. i dag. Avisen har sendt en medarbejder ud og testet systemet på en række københavnske hoteller, og her afslører en række medarbejder i receptioner på nattevagt, at de faktisk allerede har en række af den slags aftaler mod betaling. “Ledelsen må blot ikke vide noget.”



De testede hoteller, hvor personalet alle steder gik i fælden, er Hilton Airport Hotel, First Hotel, Vesterbrogade, Ibis Star Hotel og Scandics to hoteller i København. Kun på Hotel Kong Frederik blev det til en klar afvisning og trussel om at ringe til politiet.



Chefen for Hiltonhotellet, Allan Agerholm, tog omgående konsekvensen, da han hørte om sagen. “De pågældende er fyret lige på stedet. Jeg vil aldrig tolerere den slags opførsel fra vores ansatte,” siger han til bladet.


Skrevet af