Bella Center i København kom i går ud med resultat, der ligger tæt på rekorden med et overskud før skat på 32 mio. kr. og forventninger om et fremgang på mindst 25 procent i omsætningen i år og et dobbelt så flot resultat på bundlinien.
Blandt de 29 udstillinger i fjor tæller Ferieudstillingen i januar med i den positive stime, og det gør den også i år.
I løbet af en uges tid skal der igen være møder om multihallen, men det virker som om der er blevet lidt flere usikkerhedsmomenter, både i forhold til kommunen og en eller to udenlandske firmaer, der skal garantere driften.
Til gengæld ser det ud til, at hotelplanerne igen tages frem af skuffen, hvor de blev lagt ned, da en stor norsk hotelkæde sprang fra i sidste øjeblik. Der er godt gang i københavnske hoteller for tiden, og den nye investorgruppe menes at være stærkt interesseret i at udvidde på den front.
Fra Bella Center er der ingen officiel udmelding, men den kan komme i løbet af et par uger.

STANDBY.DK Nyt om rejser

