Nu gælder det hele Danmark

"Opgaven er jo let. Det gælder om i al enkelthed at sælge Danmark som turistland til udlændinge gennem aktiv og iderig markedsføring. Vel at mærke hele Danmark, " siger adm. direktør i Københavns Lufthavn, Brian Petersen(foto) til takeoff.dk som nyvalgt formand for Visit Denmark, der snart har været uden direktør i et års tid, og har været på udkig efter en ny formand i hvert fald i et halvt år.

 

Det med det lette gælder fokuseringen. Resultatet står indtil videre hen i det uvisse. "Nu skal vi ud og finde en adm. direktør. Det vel nok tage nogle måneder. Vi vælger et rekrutteringsbureau om kort tid, " fortsætter han.

 

"Har du overhovedet tid?"

"Jeg har nu et godt fungerende team i lufthavnen, som betyder, at jeg også kan få tid til eksterne opgaver. Og det interesserer mig meget, at vi får flere udenlandske gæster til at besøge vort smukke land, " slutter Brian Petersen.

 

Han blev officielt udnævnt i fredags af erhvervsminister Brian Mikkelsen, og i bestyrelsen er der blot en enkelt plads, som mangler at blive besat.

 

Skrevet af Ejvind Olesen