Fredagsklummen – Risikofrit at skabe terrorfrygt

Af Ejvind Olesen



“Terrorangreb kan finde sted, uden at der på forhånd foreligger efterretningsmæssige indikationer. Det vil sige uden varsel.”



“Angreb mod offentlige transportmidler som i Madrid i 2004 og i London 2005 vil formentlig fortsat være den centrale fremgangsmåde for terrorister.”



“Genoptrykning af Mohammed- tegninger har ført til fornyet negativ opmærksomhed om Danmark i en række lande.”



“De seneste erfaringer fra Danmark og andre europæiske lande viser, at en betydelig og stigende andel af de militære ekstremister er yngre eller meget unge mænd, der er født og opvokset i vesten,”



“Selvom terrortruslen er forøget, er det vigtigt at bemærke, at risikoen for at blive tilfældig offer for terrorangreb i Danmark eller i udlandet stadigvæk er meget begrænset.”





LØSREVNE citater fra en sammenfatning fra PET` s Center for Terroranalyse. Og hvad skal vi så bruge det hel til ?



Gå skræmte og kigge os tilbage, som mange før så stolte amerikanere gør i deres eget land. “For det siger terrororganisationerne, at vi skal”.



Eller lade være med at flyve til den vestlige del i USA eller kører på broer i det store område, fordi amerikanske efterretningstjeneste i den weekend, jeg skulle ankomme, havde fundet det oplagt at advare imod “at et terrorangreb kunne være på vej i alle vestlige stater i weekenden.”



Den unge mand som tog min bagage på hotellet i San Diego kiggede sig flere gange nervøst tilbage. “Hvorfor i alverden gør du det ?”. “Jo, jeg har lige set på TV, at der er en advarsel fore hele vort område om, at der måske kommer terror. Og kan du ikke huske 11. sept, ?” Broerne i San Diego – og dem er der mange af skulle vi hilse og sige – var plastret til med politi i hele weekenden. “For hvis nu!…” Restauranterne stod næsten tomme. Det kunne jo være farligt.



SKAL VI SÅ tage PET `s advarsel alvorlig, og hvad skal vi bruge den tid?



“Det her er noget vi må tage alvorligt. Det er en meget markant opgradering, ” siger PET `s fhv. operative chef Hans Jørgen Bonichsen. Jeg spørger igen, hvad skal vi bruge det til ?



Justitsminister Lene Espersen sagde i går i aftes beroligende: “Lev livet normalt. Gå tur i naturen. Rejs som sædvanligt.” Godt Lene, men hvad er det så vi skal ?



Udenrigsministeriet strammede rejsevejledningen ved at give det røde kort til Algier. Det er der næppe mange danskere, der bryder sammen over.



JEG TROR godt, jeg ved, hvad det skal bruges til. Til at gøre det endnu mere mistænkeligt, når vi skal med næste fly.



Allerede i dag skal vi af uforståelige grunde også tage livremmen af i Kastrup, så vi er ved at tabe bukserne. Nu skal vi nok også snart af med skoene. Vi skal nok til at have en halv plastpose i stedet for en hel. Hvad med kuglepenne, de er jo også farlige. Eller en kam, hvad enten man har meget eller lidt hår. Vent bare og se !



Sidst men ikke mindst: det er helt risikofrit at udsende terroradvarsler. Hvis det ikke bliver til terror, kan man sige, at det er fordi, der blev advaret. Hvis der kommer terror, kan man sige: Godt vi advarede.



Hvad mener du ? Er du blevet mere bange efter PET `s advarsel om terror.


Skrevet af