Det franske børstilsyn beskylder den nuværende Airbus-topchef Thomas Enders og 21 andre nuværende og tidligere bestyrelsesmedlemmer og hovedaktionærer i Airbus’ moderselskab, EADS, for at have solgt massivt ud af deres aktier, da de kunne se, at produktionen af superjumboen A380 ville blive forsinket. Dette skulle de vel at mærke have gjort, længe inden offentligheden blev underrettet.
”Jeg blev overrasket og chokeret over den mistænksomhed og de beskyldninger, der har været i pressen. Jeg er endnu ikke bekendt med det påståede dokument fra de franske børsmyndigheder. Dette er en umulig sag. Selvfølgelig ser vi på, hvordan vi kan forsvare os imod disse beskyldninger, men efterforskningen er i sig selv ikke overraskende. Jeg var trods alt til en høring ved franske børsmyndigheder, AMF, for tre uger siden,” siger Thomas Enders til tyske Spiegel.
Thomas Enders afviser fuldstændig anklagen klagen om insiderhandel.
”Der er intet i denne anklage. Det er alment kendt, at i 2004 og november 2005 deltog jeg i et aktieoptionsprogram for ledende medarbejdere, som var blevet godkendt af vores bestyrelse. På det tidspunkt så jeg ingen grund til at tro, at denne form for transaktion senere kunne blive beskrevet som tvivlsom,” siger han.
(Berlingske Tidende, d. 17. oktober, 2007)

STANDBY.DK Nyt om rejser

