Ifølge travelreport.se sker det for at sætte fokus på ungdoms beskæftigelsen og forslaget modtages med glæde af Sveriges Hotell- och Restaurangföretagare, SHR.
”Regeringens forslag kommer i en usikker tid, hvor den høje ungdomsarbejdsløshed risikerer at bide sig fast. Med en sænket restaurantmoms kan vi bryde den trend og give de unger bedre mulighed for at komme ind i arbejdslivet”, siger Eva Östling Ollén, adm. direktør for SHR.
HUI Research har undersøgt effekterne af en kommende momssænkning og skønner, at op imod 10.000 nye arbejdspladser bliver skabt på længere sigt. Den statslige forventning lyder på 6.000. I en netop præsenteret undersøgelse savnes grundlag for at hævde, at den tilsvarende finske nedsættelse har medført en effekt.

STANDBY.DK Nyt om rejser

