Børnefri zone på krydstogt

Når man én gang har prøvet at være på et krydstogtskib med 1.300 børn ud af godt 3.000 passagerer, så kender man problemet. En nærmere forklaring er ikke nødvendig. Nu tager Carnival, der hvert år har op mod 600.000 børn med på krydstogt, og er kendt som det mest familievenlige, konsekvensen af uroen.





Samtidig med det første skib i Fantasy-læassen kommer til efteråret, vil det også blive første skib med et helt dæk, hvor der kun er adgang for voksne. Andre selskaber har afdelinger på nogle dæk, som forsigtigt er markeret “forbeholdt voksne”.



Der sker dramatiske ændringer på vore nyrenoverede skibe, melder selskabet. Øverst oppe tilgodeses til gengæld børn med et helt nyt vandland, forbeholdt ungerne.

Skrevet af