Siden SAS i 2003 blev splittet op i et dansk, et norsk og et svensk selskab, har forandringerne taget fart, og i SAS Danmark er der sket store forandringer undervejs. Blandt andet er selskabet begyndt at sælge enkeltbilletter, ruter er lukket, andre er kommet til.
SAS Danmarks administrerende direktør, Susanne Larsen, er overbevist om, at selskabet nok skal nå de fastsatte mål, men erkender, at det i luftfart er nødvendigt hele tiden at være klar til forandring, og at det ikke er nok, at der én gang er sat mål.
“Truslen er, at vi slipper grebet og tror, at nu er det ovre. Men kan vi fortsætte med at se nye veje, som vi har gjort det sidste år, så kan vi endegyldigt afblæse al snak om krise. Lad os se, om jeg ikke har ret, når regnskabet for 2007 en gang kommer,” siger Susanne Larsen.
(Berlingske Tidende – 17.10.2005)
Tagget med: SAS

STANDBY.DK Nyt om rejser

