SAS vil udskifte en bestemt hydraulisk del i landingsstellet på alle sine Dash 8-fly, men det er en reservedel, der er mangel på.
En kraftig tæring i en hydraulisk pumpe var netop årsag til søndagens nødlanding i Aalborg. Onsdag morgen skete det samme i Litauen under en landing med et andet af SAS’ Dash 8-fly, og derefter fik alle SAS’ Dash 8-fly flyveforbud.
Der er blevet fundet rust og tæring i hydraulikken i landingsstel på andre af SAS’ Dash 8-fly, oplyser Politiken, men det vil SAS hverken be- eller afkræfte. Selskabets talsmand, Bertil Ternert, siger, at SAS i løbet af et par dage har et overblik over skader i de 27 flys landingsstel, men at det uanset hvad står fast, at alle hydrauliske pumper skal skiftes. Flyene står på landjorden indtil da, oplyser han.
SAS skal bruge mere end 50 af de famøse hydrauliske pumper, men så mange nye pumper er der ikke på lager hos fabrikanten af Dash 8-flyet eller selskabets leverandører.
(Politiken, d. 18. september, 2007

STANDBY.DK Nyt om rejser

