Sterling får ny tysk destination



Nyheden stod parkeret i en pressemeddelelse, Sterling mandag udsendte om sine ski destinationer for næste vinterprogram.

En kluntet formulering gav indtryk af, at Sterling ville begynde at betjene Dortmund fra i dag, tirsdag, men det er altså først fra vinterprogrammet.



Det bekræftedee Sterlings kommercielle direktør, Stefan Vilner, her til morgen til Take Off.

“Ja, det er altså først fra oktober – og Ja, lufthavnen i Dortmund blev meget glad, da vi dukkede op med planer om de tre ruter til København, Oslo og Stockholm. Lufthavnen vil give rabat på handling og tilskud til markedsføring indenfor EU’s regler,” sagde han.



Uklarheden om starttidspunktet for Dortmund-ruterne skyldes som nævnt mandagens pressemeddelelse fra Sterling.

Her stod at salget til vinterprogrammets ski destinationer begynder i dag, tirsdag – og videre hed det:

”Samtidig med, at salget af billetter til ski destinationerne starter (i dag, tirsdag, red), åbner Sterling rute til Dortmund i Nordvesttyskland fra Oslo, Stockholm og København. Dortmund er Europas største kanalhavn og linket til Nordsøen.”



Sterling havde ikke tidligere udsendt information om en rute til Dortmund.

Dortmund er heller ikke opført på Sterlings hjemmeside som en Sterling-destination.

Heller ikke hjemmesiden hos lufthavnen i Dortmund har informationer om en rute til København, Oslo eller Stockholm.



Tirsdag morgen sagde Stefan Vilner til Take Off, at Sterling fra oktober vil flyve til Dortmund nogle gange om ugen til at begynde med. Sterling forventer navnlig tysk passagertrafik fra Dortmund til Skandinavien.



Ellers siger Sterling, at den store nyhed for dets vinter ski destinationer fra vinterprogrammet bliver flyvninger fra Stockholm, Gøteborg, Oslo, Billund og København til Chambéry i de franske alper.



Sterling vil også fra vinterprogrammet flyve fra Oslo og Stockholm til Salzburg i Østrig.



HB

Skrevet af