Maden er i international topklasse men økonomien er bunden af fjerde division. Sådan er hverdagen for flere danske toprestauranter, som har enorme udgifter og røde tal på bundlinjen, skriver erhvervsbladet.dk.
Der er otte restauranter, der i Michelin-guiden har en eller flere stjerner, men af spisestedernes regnskaber fremgår, at økonomien ikke svarer til de kulinariske udmærkelser. Fire af restauranterne har røde tal på bundlinjen mens to kan fremvise et spinkelt positivt resultat.
The Paul i Tivoli og Søllerød Kro havde sidste år underskud på henholdsvis 1,08 mio. kr. og 363.000 kr efter skat. Derimod var Claus Meyers Noma, Restaurant Ensemble og Kong Hans Kælder de eneste, der kunne fremvise overskud på over en kvart mio. kr, når skatten var betalt.
Horestas direktør Lone Njor Hulth kender problemet med toprestauranternes økonomiske problemer. Hun siger, at det især er udgifter til råvarer og løn, der vejrer tungt i budgetterne.
Stjernekokken Bo Bech, der rådgiver andre restauratører om god mad og sund økonomi, må også trækkes med underskud trods rosende anmeldelser og en Rising Star i seneste nummer af Michelin-guiden.
Hans restaurant Paustian havde et underskud på 263.000 kr. efter skat i seneste regnskabsår.
Fælles for en del gourmetrestauranter er ifølge Berlingske Tidendes anmelder Søren Frank, at de har fået kapital fra private investorer, som har stillet likvider til rådighed trods de dystre udsigter.
Tagget med: Tivoli

STANDBY.DK Nyt om rejser

