Lad os håbe nogle af de ambitiøse jyske kommuner får held med deres multihalsprojekter. I Herning, Kolding, Århus, Sønderborg og hvor de nu ellers tumler med tilsvarende planer vil det være et vældigt aktiv for erhvervs- og idrætsturismen, hvis Danmark pludselig har faciliteter til at rumme store internationale begivenheder.
Kulturelle events – selv på højeste plan som f.eks. Madonnas turnepremiere – har jo gæstet Horsens. vestDanmark kan altså sagtens være med.
En multiarena med plads til 20.-30.000 skal nok også blive udsolgt ved de rigtige begivenheder, selv om den ikke er placeret i en storby.
Men taler vi f.eks. VM-stævner i de store idrætsgrene som håndbold og Ishockey er en hal ikke nok.
De internationale forbund vil ikke placere et globalt mesterskab i et land, hvor hovedstaden ikke har en nationalarena. Og for den sags skyld ikke henlægge slutkampe til en by, der ikke engang med den bedste vilje kan kaldes en Metropol.
Der er jo mange andre faciliteter, der – udover selve arenaen – skal være til stede. Blandt andet varierede udbud af spisesteder (fra Michelin-restauranter til beskedne folkelige steder), overnatningsmuligheder(med hoteller i enhver prisklasse og kvalitet), infrastruktur (lufthavn/internationale flyruter/motorvej/jernbane), P-pladser og kulturtilbud.
En multiarena i København gør det ikke alene. Men den kan ikke undværes, hvis målet er at blive VM – og på sigt OL-vært.
De tre borgerlige partier i Borgerrepræsentationen har foreslået, at Københavns Kommune skal undersøge mulighederne for en privat finansiering af en multihal. Det er selvfølgelig et slag i den blå luft. De gode kræfter bag ideen i Hovedstaden har jo stort set ikke gjort andet de seneste år.
Skal pengene skaffes skal staten spæde til med den nødvendige underskudsgaranti.
Ellers forbliver de store planer om Danmark som vært ved de helt store sportsbegivenheder et fatamorgana. Uanset om initiativrige formår at skaffe finansiering af en lokal arena, der kan blive hjemsted for mange spændende begivenheder, men altså ikke f.eks. VM i herrehåndbold eller ishockey.
Den erkendelse er nødvendig.

STANDBY.DK Nyt om rejser

