Malev får tre daglige afgang fra København

“Jeg er glad. Det har vi arbejdet på i over et halvt år,” siger Helena Popp, Country Commercial Manager, Malev. Hun har netop fået meddelelsen om, at det ungarske flyselskab Malev fra sommertidsplanen 25. marts får sin 3. daglige afgang kl. 14.40 fire gange om ugen, mandag, torsdag, fredag og søndag. Malev flyver fra København til Budapest primært med Boeing 737 fly med plads fra 102 – 160 passagerer.

“Vi mærker en øget interesse for Budapest og Ungarn. Folk vil gerne prøve noget nyt. Det har også hjulpet, at SAS har lukket deres rute til Budapest. Den nye rute midt på dagen henvender sig både til forretningsfolk, ferierejsende i weekenden og grupper. Den flyver også på et tidspunkt, hvor passagerer fra provinsen kan nå afgangen,” siger Helena Popp, Malev, til Stand By.

Ruten skal efter planen køre hele sommeren til vintertidsplanen 28. oktober, hvor der tages stilling til om den 3. afgang også skal køre vinteren igennem. Malev har i øjeblikket også succes med “danskerruten” til Thailand. Malev har tre afgange om ugen til Thailand. Gennemsnitsprisen til Thai i december og januar har været 8.340 kr. inkl. skatter og afgifter.

“På jule og nytårsafgangene til Thailand har danske og svenskere været den helt dominerende gruppe. På vores Boeing 767 fly fra Budapest til Bangkok med plads til 185 passagerer, har 50 procent af passagererne ofte været fra Danmark og Sverige på afgangen fra København. Den største gruppe i flyet er naturligt nok kommet fra Ungarn. Men næststørste gruppe har været fra Danmark og Sverige. Denne rute er ekstremt populær, fordi der kun er en times transfertid i Budapest lufthavn,” siger Helena Popp.

Resten af sæsonen regner Helena Popp med, at der i gennemsnit vil være i alt omkring 40 danske og svenske passagerer i den ungarske maskine fra Budapest til Thailand.

Skrevet af