Fly fra Ryanair. (Foto: Ryanair | PR)

Ryanair lukker endnu en pirat ind i folden

Ryanair har efterhånden en lang række OTA’er, som det store selskab samarbejder med. Nu har man indgået en aftale med den største spiller på markedet.

Tirsdag var en forbrødringens dag for Ryanair og Booking Holdings Inc., ejeren af Booking.com, Kayak, Priceline og Agoda. De to store virksomheder har nemlig indgået en partnerskabsaftale.

Den betyder, at kunder hos Booking Holdings OTA’er kan få adgang til deres myRyanair-bruger uden at skulle verificere sig hos Ryanair. Det betyder, at de med andre ord vil kunne modtage vigtig information om deres flyafgang.

Fra Ryanair lyder det, at Booking Holdings bliver en del af en liste over, hvad man kalder godkendte OTA’er, som også inkluderer loveholidays, lastminute, Travelfusion, Paxport, Kiwi, On the Beach, TUI, El Corte Ingles og Expedia.

Skaber gennemsigtighed
Det ville nok være synd at sige, at Ryanair og Booking Holdings traditionelt set har været gode venner.

Således verserede en retssag imellem de nye partnere, da Ryanair ville have den amerikanske rets ord for, at det er ulovligt, når OTA’er som Booking.com sælger flyselskabets billetter og tillægsydelser til højere priser, end findes på flyselskabets egen hjemmeside.

Det har fået Ryanair til at kalde OTA’erne pirater, og retssagen har ifølge Reuters kørt siden 2020 og har været igennem flere appeldomstole. Med partnerskabet dropper man nu retssagerne. Hos Ryanair mener markedsføringsdirektør Dara Brady, at aftalen sikrer gennemsigtige priser.

”Det nye partnerskab med Booking Holdings er gode nyheder for alle kunder, der booker eller sammenligner priser via Booking.com, KAYAK, Priceline og Agoda, hvor de vil være sikret fuld gennemsigtighed i prisen og modtage alle vigtige rejseopdateringer fra Ryanair direkte på deres telefon. Partnerskabet viser, hvordan ‘godkendte OTA’er’ og Ryanair kan arbejde sammen for at beskytte og gavne forbrugerne ved at give dem flere valgmuligheder til lavere priser,” siger han.

Vækker glæde hos bookinggigant
Det er ikke kun hos Ryanair, man mener, at det nye partnerskab er en god ting. Sådan lyder det fra Booking Holdings direktør for forretningsudvikling, Todd Henrich.

”Vi er glade for at indgå partnerskab med Ryanair for fortsat at give rejsende større valgfrihed og værdi, når de booker deres rejser via vores platforme. Ved at kombinere adgang til Ryanairs lavprisflyvninger og netværk af mere end 235 destinationer med den innovative og intuitive teknologi, brugervenlighed og fleksibilitet, som vores brands tilbyder, bygger dette partnerskab videre på vores engagement i at levere en tryg og gnidningsfri bookingoplevelse til kunder over hele verden,” siger han.

 

Relaterede artikler:

Ryanair lancerer bookingplatform til rejsebureauer

Billund Lufthavn: Ryanair-farvel giver dyrere billetter

Ryanair og Expedia: Fra ”pirat” til ny i vennekredsen