Destination Vesterhavet skal i fremtiden ledes af en bestyrelse, der er sammensat af personer med baggrund i politik, erhvervslivet og fra en af landets store erhvervsorganisationer.
Onsdag i denne uge mødtes den nye bestyrelse i Destination Vesterhavet, der rent geografisk omfatter kommunerne Varde samt Ringkøbing-Skjern og er med i toppen blandt landets største turistdestinationer.
Ifølge Destination Vesterhavet selv tegner området sig for godt 10 millioner kommercielle overnatninger om året, ligesom turismen langs den jyske vestkyst genererer en omsætning på knap otte milliarder kroner årligt.
Nu har den nye bestyrelse, der skal sætte retningen for turismearbejdet i den kommende tid, konstitueret sig. Der er fire nye medlemmer, mens resten også tidligere har været involveret i arbejdet og haft en plads ved bordet i bestyrelseslokalet hos Destination Vesterhavet.
Sådan ser bestyrelsen ud
Lisbeth Valter, der har en lang erhvervskarriere hos blandt andet LEGO og Orkla samt sidder i adskillige bestyrelser, blev genvalgt som formand, mens Ringkøbing-Skjern Kommunes borgmester Lone Andersen (V) satte sig på næstformandsposten.
De øvrige medlemmer er Sarah Andersen (V), der er borgmester i Varde Kommune og netop udpeget som ny formand for bestyrelsen i Partnerskab for Vestkystturisme, viceborgmester Poul Burgaard (V) fra Varde Kommune samt byrådsmedlem og formand for Ringkøbing-Skjern Kommunes Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalg Jens Jensen (S).
Derudover er Feriekompagniets direktør Finn Christensen, bestyrelsesformand Anders Thygesen fra Esmark Feriehusudlejning, direktør Søren Lydig Kristensen fra Lydig Consulting, ejer af CampingCrew Helle Møller Mikkelsen og direktør Mette Bjerrum Jensen fra Ringkøbing Fjord Museer også medlemmer.
De har selskab af branchedirektør Lars Ramme Nielsen fra Dansk Erhverv Turisme, Kultur & Oplevelse samt Tina Baungaard, der ejer By Baungaard.
I tillæg til de allerede nævnte bestyrelsesmedlemmer deltager Varde Kommunes direktør for Erhverv, Arbejdsmarked og Kultur Anders Stryhn og Thomas Andersen, der er stabschef for Viden og Strategi i Ringkøbing-Skjern Kommune, som observatører.
Vil forløse potentiale
Det var stort set alle bestyrelsesmedlemmer, der var til stede ved det første møde. Helle Møller Mikkelsen måtte dog være med online, da hun var til en messe i Tyskland, mens Jens Jensen var blevet forhindret. Der er enighed om, at bestyrelsen glæder sig til at komme i gang.
”Vi ser frem til at sætte retning og rammer for vores attraktive destination og et erhverv i rivende udvikling,” lyder det.
”Et erhverv der gavner og bidrager til lokalsamfundet med detailhandel, omsætning, jobskabelse, kultur og oplevelser for både gæsterne og borgerne. Vi er heldigvis enige om i bestyrelsen, at der er masser af arbejde forude og meget potentiale at forløse.”
Relaterede artikler:
Partnerskab for Vestkystturisme får ny formand

STANDBY.DK Nyt om rejser


