
"Jeg glæder mig til på bestyrelsens vegne at have ansvaret for det sportslige i FCK sammen med de to andre Niels Christian Holmstrøm og Benny Olsen, som virkelig har forstand på fodbold, " siger den fhv. SAS koncernchef Jørgen Lindegaard (foto) i en kommentar til takeoff.dk.
"I en tid uden koncernchef får jeg en særlig opgave med at hjælpe sportschefen med at få FCK placeret på bestyrelsens dagsorden og få truffet de rigtige beslutninger, som trænger sig på hele tiden. Det er nyt og spændende for mig, " fortsætter Lindegaard.
"Får du set noget bold?"
"Ja, jeg ser alle FCK`s hjemmekampe, men meningen med mit nye liv er jo også, at der skal være plads til private gøremål. Det prøver jeg at leve op til."
I dag begynder pengene i hvert fald for en stund at trille ind til FCK i en lind strøm. Da starter nemlig salget af de tre hjemmekampe i Champions League, hvor man har valgt at sælge alle tre kampe i èn blok med kampen mod Barcelona, som det store trækplaster.

STANDBY.DK Nyt om rejser

