
Lina Nordlander bliver hos Air Berlin salgschef for Danmark og skal samtidig støtte Jan Anderstedt, flyselskabets nordiske markedschef.
Lina Nordlander afløser Jesper Vissing Laursen, der i nogen tid har været chef for salget hos Air Berlin på de ikke-tysk talende markeder. I mellemtiden har Air Jan Anderstedt også haft ansvaret for det danske marked.
Lina Nordlander kommer fra stilling som salgschef i Danmark for rekrutteringsfirmaet Proffice. Hun kender rejsebranchen fra syv år hos Radisson SAS i København og Oslo, hvor hun arbejdede med salg og marketing.
Lina Nordlander taler, oplyser Air Berlin, flydende dansk, svensk, engelsk, tysk, fransk og spansk.
Air Berlin var i 2010 det 12. største flyselskab i Københavns Lufthavn med 290.000 passagerer. Trafiktallene for 2011 kommer i marts.
Air Berlin er Tysklands næststørste flyselskab med 9.200 medarbejdere og 170 fly. Selskabet betjener 171 destinationer i 45 lande og havde i 2010 i alt 33,6 mio. passagerer.
Air Berlin bliver i første kvartal af i år medlem af Oneworld-alliancen. I december investerede Etihad Airways fra Abu Dhabi 255 mio. dollars i Air Berlin og overtog 29 pct. af aktierne.

STANDBY.DK Nyt om rejser

