Dagens aviser fortsætter med kriseagtige beretninger om SAS. I Berlingske Business fortælles, at aktieværdien nu er en tredjedel af den bogførte egenkapital, svarende til godt fire milliarder kroner.
Til situationen siger aktieanalytiker Lars Heindorf fra ABG Sundal Collier: “Det er afgørende for SAS` overlevelse, at ledelsen tager et opgør med fagforeningerne og det sammensurium af aftaler om løn og arbejdstidsregler, der forhindrer SAS i at udnytte deres medarbejdere godt nok.”
Arbejdsforsker Flemming Ipsen siger til avisen “at det er typisk for halvstatslige selskaber, at de tilbyder relativt gode løn- og arbejdsforhold.
I de kommende dage sætter Berlingske Business fokus på emner som: Altid tre SAS piloter over Atlanten, konkurrenterne flyver med to, SAS piloter 20 procent dyrere end konkurrenterne, og kaptajners avancement koster kassen.
Tagget med: SAS

STANDBY.DK Nyt om rejser

