Det fremgår af Grønlands Rejsebureaus katalog for 2007-sæsonen, som er på gaden i denne uge.
Grønlands Rejsebureau, der har hovedkontor i København, tilbyder i den næste sommersæson et halvt hundrede rejser og ophold i såvel Grønland som Island og Færøerne.
Det er flere end nogensinde, oplyser Grønlands Rejsebureaus marketingchef, Jesper Kunuk Egede. Tilbuddene strækker sig fra weekendophold i Torshavn og Reykjavik til ”det ultimative” grønlandstogt til Thule.
Priserne begynder ved cirka 3.600 kr.
Øverst på programmet står krydstogter til henholdsvis Kangerlussuaq, til Diskobugten og Uummannaq og Thule. De foregår med MS ”Fram”, som det norske rederi Hurtigruten er ved at få bygget i Italien.
Skibet er opkaldt efter et af verdens mest berømte polarskibe, Fridtjof Nansens legendariske ”Fram” – det skib i verden, der har været højest mod nord og længst mod syd. Den nye cruiser konstrueres specielt til sejlads i polarområder.
Den er udformet, så den smidigt kan navigere i Grønlands smalle fjorde og lægge til kaj i så mange som muligt af byerne og bygderne.
Længden er 113 meter, bredden 20. I alt er der otte dæk. De godt 300 passagerer fordeles på 140 kahytter.
Tagget med: Grønlands Rejsebureau Hurtigruten

STANDBY.DK Nyt om rejser

