Ethiopian Airlines flyver blandt andet til Københavns Lufthavn – flyselskabet er blandt deltagerne ved Aviareps kommende nordiske road show. Arkivfoto: Henrik Baumgarten.

Aviareps arrangerer atter årligt nordisk roadshow

Den nordiske filial af det globale repræsentations- og GSA bureau Aviareps har næste måned igen sin årlige Meet the World-rundtur til også København med destinationer, flyselskaber og hoteller.

I midten af november har Aviareps’ nordiske afdeling, der repræsenterer en lang række destinationer, flyselskaber, hoteller og så videre, igen sit årlige nordiske roadshow: Meet the World.

Turneen starter i Stockholm, fortsætter i Helsinki, videre til Oslo og afrundes den 14. november i København. Indbydelserne er sendt ud til rejsebureauer med mere.

Nordic Roadshow 2024 har deltagelse af cirka 30 Aviareps-kunder. Hvem af Aviareps mange kunder fra flyselskaber, destinationer, hotelkæder og så videre, der deltager ved det årlige nordiske Meet the World-roadshow, afgør kunderne som sådan selv. De skal betale for at vise flaget på eventet.

Ved at tilmelde sig roadshowet næste måned kan rejsebureauagenter tale med repræsentanter for eksempelvis nogle af de fremmødte flyselskaber, hotelkæder, destinationer og så videre. ”Jeg er her for at tale med nogle af de flyselskaber det til dagligt kan være svært at komme i direkte kontakt med,” sagde rejsebureaumedarbejder ved sidste års roadshow til Standby.dk

Mange deltagere til roadshow
Blandt de foreløbig 29 tilmeldte deltagere i det kommende roadshow, er blandt andet, nævnt alfabetisk:

AirBaltic, Air India, Antwerpen (turistrådet fra den belgiske by), Aserbajdsjan, China Airlines, China Southern Airlines, Condor (tysk flyselskab), Dubrovnik (Kroatien), Estland, Ethiopian Airlines, Jordan (både turistrådet og landets flyselskab Royal Jordanian), Lanzarote og Letland.

Med er også turistrådet fra Madrid, Meliã Hotels International, Trenitalia (det italienske togselskab med blandt andet højhastighedstogene Frecciarossa), Turespaña (den nationale spanske turistorganisation med blandt andet Den Spanske Stats Turistbureau) og Zagreb (hovedstaden i Kroatien)

Ifølge egne oplysninger er tyske Aviareps verdens førende internationale repræsentations-, marketing- og kommunikationsselskab inden for luftfart, turisme og hospitality samt it-løsninger og finansielle tjenester.

I Danmark repræsenterer Aviareps blandt andet krydstogtrederierne Hapag-Lloyds Cruises, Mein Schiff og Plantours Kreuzfahrten samt flyselskaberne Air India, Ethiopian Airlines, Etihad Airways, Condor, SunExpress og Air Serbia. Det er dog ikke alle der er med på roadshowet, ifølge den fremsendte deltagerliste.

 

Relaterede artikler:

Kendt dansk luftfartsveteran lander nyt job

Klar til største workshops i den danske rejsebranche

Rejsebranchen til Aviareps brede Meet the World-roadshow i Købenavn