TV-program om dansk camp i Kenya

Udsendelsen vises i aften kl. 21 på Københavner Kanalen samt på lørdag kl. 19.30 og fredag den 14. marts kl. 21.55.



Programmet er optaget inden urolighederne. I udsendelsen fortæller Albatros’ ejer og adm. direktør, Søren Rasmussen, om sine 25 års erfaring med rejser til Kenya til B.T.-journalist, Peter Fredberg, der også er kendt fra Take Offs spalter.



Albatros åbnede forrige sommer sit egen, 8 mio. kr. dyre soldrevne ”bush-hotel” – ”The Karen Blixen Camp” – i Kenya. ”Bush-hotellet,” som altså ikke har noget med den amerikanske præsident at gøre, har 22 luksuriøse telte i nationalparken Masai Mara i det sydlige Kenya. Det ligger ud til Mara-floden, hvor hotellets gæster ser vilde dyr.



”Albatros har over 25 års erfaring med safarier i Mara og jeg har set, hvordan udviklingen har præget området i en helt anden retning, end jeg bryder mig om. Det har vi taget konsekvensen af ved at bygge Karen Blixen Campen,” sagde Søren Rasmussen forrige år til Take Off.

Skrevet af