Domstol forbyder rejsebureausalg af Ryanair

Ryanair er tilfreds med en dom fra retten i hollandske Utrecht om, at det er ulovligt at kopiere flyinformation fra dets hjemmeside med det formål at sælge flysæder til Ryanair via internettet. Ryanair har ophavsretten til oplysninger om sine flyafgange og de informationer må et rejsebureau ikke malke, siger domstolen ifølge Ryanair.

 

Ryanair havde anlagt sagen mod det hollandske rejsebureau Wegolo, fordi lavprisselskabet mente, at de priser, det hollandske rejsebureau solgte Ryanairs billetter til, kunne være højere end de, Ryanair tilbyder.

 

Domstolen sagde også, at Wegolo skal overdrage dets eventuelle fortjeneste på at sælge Ryanair-billetter samt betale lavprisselskabets udgifter til retssagen.

 

Ryanair har vundet, lignende sager mod rejsebureauer i Irland, Storbritannien og Tyskland.

 
Ryanair tillader at prissøgemaskiner på internettet sammenligner dets priser med andre flyselskabers – men ikke at andre end Ryanair selv sælger sine billetter.

 

Skrevet af redaktionen