Danmarks Rejsebureau Forening har indbudt sine medlemmer til et gratis ”gå-hjem-kursus” om grundlæggende kommunikation og PR. Men foreløbig har kun seks DRF-medlemmer reageret på indbydelsen.
”Konklusionen må være, at interessen for et sådan kursus er forsvindende lille. Men for en sikkerheds skyld vil vi endnu en gang give jer mulighed for at tilkendegive jeres interesse for et sådan kursus,” skriver DRF til sine medlemmer og betegner tilbuddet som ”mulighed for en inspirerende eftermiddag med fokus på, hvordan du kan gøre kommunikationen i din virksomhed mere effektiv.”
Kursusleder er kommunikationsrådgiver Simon Krogh med over ti års erfaring med professionel kommunikation. Han
er ekstern lektor ved Institut for Kommunikation og Kultur på Copenhagen Business School (CBS). Han er cand. mag. i bl.a. kommunikation og hans rådgivnings- og undervisningsfirma har fokus på PR og kommunikation.
Eftermiddagskurset byder på rundtur i grundlæggende kommunikation og PR og med en blanding af teori og praktiske værktøjer ses på, hvilke virkemidler, der kan bruges når en virksomhed skal trænge igennem i medierne, hedder det bl.a. i oplægget.
Tagget med: Danmarks Rejsebureau Forening DRF